Стаття 16. Етапи емісії сертифікатів
Процедура емісії сертифікатів включає такі етапи:
– одержання дозволу на здійснення емісії сертифікатів;
– прийняття емітентом рішення про випуск сертифікатів;
– формування або придбання іпотечних активів і підготовка інформації про випуск сертифікатів;
– визначення фінансової установи, яка буде виконувати функції управителя;
– визначення банків, які будуть виконувати функції керуючих іпотекою;
– затвердження емітентом інформації про випуск сертифікатів;
– державна реєстрація інформації про випуск сертифікатів та випуску сертифікатів;
– оформлення глобального сертифіката, який має відповідати загальному обсягу випуску, і передача його на зберігання до обраного емітентом депозитарію (для бездокументарної форми випуску);
– оприлюднення інформації про випуск сертифікатів;
– виготовлення бланків іпотечних сертифікатів (для документарної форми випуску);
– розміщення сертифікатів;
– реєстрація звіту про підсумки випуску сертифікатів;
– оприлюднення звіту про підсумки випуску сертифікатів.
Емітент може прийняти рішення про випуск сертифікатів після отримання дозволу на здійснення емісії сертифікатів.
Стаття 17. Умови випуску та обігу сертифікатів
Рішення про випуск сертифікатів, умови випуску, обігу та розрахунків за ними приймає виконавчий орган емітента та оформлює це рішення протоколом.
Інформація про випуск сертифікатів та випуск сертифікатів підлягають реєстрації у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітент сертифікатів зобов’язаний після реєстрації оприлюднити інформацію про випуск сертифікатів шляхом її розміщення у друкованих засобах масової інформації.
Випуск сертифікатів здійснюється з додержанням таких вимог:
– загальний розмір емісії сертифікатів не може перевищувати вартість іпотечних активів;
– строк обігу сертифікатів не може перевищувати строк дії договорів про іпотечний кредит, реформованих в іпотечні активи, які є забезпеченням випуску сертифікатів, строку існування іпотечних активів та строку відчуження іпотечних активів;
– загальна номінальна вартість сертифікатів, випущених емітентом, не може перевищувати 50-кратного розміру власного капіталу емітента;
– обсяг здійснюваного випуску сертифікатів має бути не менше суми, еквівалентної 100 тисячам євро за курсом Національного банку України на день прийняття рішення про випуск сертифікатів;
– ризики за усіма зобов’язаннями, які підлягають об’єднанню у консолідований іпотечний борг, застраховані відповідно до вимог цього Закону.
Обслуговування операцій та проведення розрахунків за операціями з сертифікатами здійснюються відповідно до розпоряджень власника цих сертифікатів або внаслідок виконання безумовної операції з сертифікатами та на підставі наданих документів, які є підтвердженням правомірності здійснення цих операцій.
Якщо емітентом є небанківська установа, кошти за розміщені сертифікати акумулюються на рахунку, відкритому нею в обслуговуючому банку. Якщо емітентом є банк, такі кошти він акумулює на окремому рахунку у своєму балансі.
Сертифікати є неподільними.
Виконавчий орган емітента може прийняти рішення про емісію сертифікатів наступного випуску до закінчення строку обігу сертифікатів попереднього випуску.
У разі, якщо по закінченню строку, вказаного в інформації про випуск сертифікатів, вони були розміщені не в повному обсязі, емітент має провести трансформацію (перетворення) іпотечного активу з урахуванням результатів розміщення сертифікатів цього випуску.
Співвідношення вартості розміщених сертифікатів та вартості трансформованих іпотечних активів, які забезпечують виконання зобов’язань за розміщеними сертифікатами, має відповідати вимогам цього Закону.
Після завершення такої трансформації емітент зобов’язаний оприлюднити скориговану з її урахуванням інформацію про випуск сертифікатів, надіслати таку інформацію усім власникам сертифікатів даного випуску та повідомлення в Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Стаття 18. Випуски сертифікатів
Емісія сертифікатів здійснюється окремими випусками. За кожним випуском сертифікатів емітент має прийняти окреме рішення про випуск.
Рішенням про випуск сертифікатів може бути передбачений розподіл випуску на транші. Транш — частина одного випуску сертифікатів, розміщена в рамках обсягу даного випуску в будь-яку дату протягом періоду розміщення сертифікатів даного випуску, що не збігається з датою початку розміщення даного випуску.
В разі, якщо розміщення сертифікатів відповідно до інформації про випуск цих сертифікатів передбачено окремими траншами, емітент реєструє звіт про розміщення кожного траншу випуску з урахуванням відповідної трансформації іпотечного активу.
Емітент може затвердити інформацію про випуск сертифікатів тільки після формування забезпечення цього випуску.
Стаття 19. Інформація про випуск іпотечних сертифікатів
Інформація про умови випуску іпотечних сертифікатів є публічною пропозицією щодо укладання договору управління іпотечними активами.
Інформація про випуск сертифікатів з фіксованою дохідністю крім відомостей, передбачених законодавством України про цінні папери, має містити:
– основні умови договорів про іпотечний кредит, зобов’язання за якими реформовані у консолідований іпотечний борг;
– сукупну оціночну вартість іпотечного пулу та його опис;
– перелік випусків сертифікатів, які раніше забезпечувалися цим іпотечним активом;
– засвідчення того, що основні зобов’язання за договорами про іпотечний кредит реформовано відповідно до вимог цього Закону;
– положення про можливість заміни частини іпотечних активів на інші основні зобов’язання, забезпечені іпотеками, в порядку і на умовах, встановлених цим Законом і рішенням про випуск сертифікатів;
– перелік усіх керуючих іпотекою та обсяги іпотечних активів, які вони обслуговують (у разі якщо випуск забезпечують декілька консолідованих іпотечних боргів);
– інформацію про ставку доходу за сертифікатами;
– механізм виконання емітентом умов інформації про випуск сертифікатів з фіксованою дохідністю;
– відомості щодо страхування ризиків, визначених цим Законом;
– умови страхування валютних ризиків власників сертифікатів, якщо таке страхування передбачено емітентом;
– дати початку та завершення відкритої підписки;
– умови обігу, порядок відчуження та реєстрації права власності.
До обов’язкових положень інформації про випуск сертифікатів участі належать:
– загальна сума іпотечних активів, які забезпечують випуск сертифікатів;
– інформація про можливість призначення емітентом управителя або його заміни;
– інформація про управителя;
– визначення обмеження права довірчої власності управителя;
– інформація про перших кредиторів за договорами про іпотечний кредит, основні зобов’язання за якими реформовані в іпотечні активи;
– перелік усіх керуючих іпотекою та обсяги іпотечних активів, які вони обслуговують (у разі якщо випуск забезпечують декілька консолідованих іпотечних боргів);
– дати початку та завершення відкритої підписки на сертифікати участі;
– узагальнені відомості щодо іпотечних активів (строк дії договорів про іпотечний кредит, характеристики наданої в іпотеку нерухомості);
– інформація про фактичне виконання основних зобов’язань за договорами про іпотечний кредит, реформованими в іпотечний актив;
– умови та порядок виплати платежів за сертифікатами;
– механізм виконання емітентом умов інформації про випуск сертифікатів;
– відомості щодо забезпечення мінімальної дохідності за сертифікатами та її розмір;
– умови обігу, порядок відчуження та реєстрації права власності на сертифікати;
– перелік функцій, які виконує керуючий іпотекою;
– розмір винагороди управителя;
– розмір винагороди керуючого іпотекою;
– попередження щодо ризиків дострокового виконання основних зобов’язань, які становлять іпотечний актив, що приймає на себе власник сертифікатів участі.
Стаття 20. Операції з сертифікатами
Первинний продаж сертифікатів емітент може здійснювати самостійно шляхом проведення відкритої підписки на сертифікати або через торговців цінними паперами, з якими емітент уклав договори.
Сертифікати підлягають вільному обігу.
Обслуговування вільного обігу сертифікатів, у тому числі депозитарну діяльність щодо цих цінних паперів, здійснює Національна депозитарна система.
Розрахунковим банком щодо операцій з іпотечними сертифікатами має бути банк, обраний емітентом.
Оплата сертифікатів при їх розміщенні здійснюється тільки грошовими коштами.
Юридичні та фізичні особи мають право купувати та продавати сертифікати за ринковою ціною та здійснювати з ними інші операції, що не суперечать інформації про випуск сертифікатів та вимогам закону.
Сертифікати, випущені одним емітентом, можуть підлягати конвертації, якщо це передбачено інформацією про випуск сертифікатів.
Конвертація сертифікатів здійснюється емітентом шляхом вилучення з обігу сертифікатів одного випуску, їх анулювання та обміну на сертифікати іншого випуску. Конвертації також підлягають цінні папери, випущені емітентом з метою придбання (набуття) права вимоги за договорами про іпотечний кредит, забезпеченими іпотекою, які були в обігу до набрання чинності цим Законом.
Сертифікати можуть бути передані власнику тільки після повної оплати їх вартості.
Угоди щодо сертифікатів не підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню.
Стаття 21. Форма випуску сертифікатів
Сертифікати можуть бути випущені в одній з таких форм:
– іменні сертифікати документарної форми випуску (іменні документарні сертифікати);
– іменні сертифікати бездокументарної форми випуску (іменні бездокументарні сертифікати);
– сертифікати на пред’явника документарної форми випуску (документарні сертифікати на пред’явника).
Форма випуску сертифікатів установлюється рішенням про випуск сертифікатів. Сертифікати одного випуску мають одну форму випуску.
Випуск сертифікатів у документарній формі здійснюється емітентом шляхом виготовлення бланків сертифікатів спеціального зразка.
Вимоги щодо виготовлення бланків сертифікатів затверджує Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Виготовлення бланків сертифікатів здійснюється тільки на державних спеціалізованих підприємствах відповідно до встановлених законодавством вимог.
Бланк сертифіката заповнюється емітентом друкованим способом.
Виправлення при заповненні сертифіката не допускаються.
У разі емісії сертифікатів у бездокументарній формі на період передплати на кожний випуск сертифікатів емітент оформлює тимчасовий глобальний сертифікат, який після закінчення передплати цього випуску підлягає заміні на постійний глобальний сертифікат або анулюється в разі визнання випуску таким, що не відбувся.
Форма випуску сертифікатів може бути змінена в порядку, встановленому законодавством України.
Стаття 22. Реєстрація прав власності на сертифікати
Ведення реєстру власників іменних сертифікатів емітент здійснює самостійно, без ліцензії, незалежно від кількості власників таких сертифікатів. Ідентифікацію власників іпотечних сертифікатів, реєстрацію та облік прав власності власників сертифікатів, випущених у будь-якій формі, самостійно здійснює зберігач, обраний емітентом. Перехід права власності на сертифікати здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.
Власники сертифікатів реалізують свої права на отримання всіх платежів через емітента, який є розпорядником платежів, або через призначеного ним управителя.
Права на одержання всіх платежів за іменними сертифікатами можуть бути реалізовані з моменту внесення змін до реєстру власників іменних сертифікатів.
Стаття 23. Особливості сертифікатів з фіксованою дохідністю
Сертифікати з фіксованою дохідністю — це сертифікати, які відповідно до цього Закону забезпечені іпотечними активами та посвідчують такі права власників:
– право на отримання номінальної вартості в передбачені умовами випуску сертифікатів терміни;
– право на отримання процентів за сертифікатами на умовах інформації про випуск сертифікатів;
– право на задоволення вимог — у разі невиконання емітентом прийнятих на себе зобов’язань — з вартості іпотечних активів, що є забезпеченням випуску сертифікатів з фіксованою дохідністю, переважно перед іншими кредиторами емітента.
Забезпечення випуску сертифікатів з фіксованою дохідністю емітент має сформувати з урахуванням вимог статей 37 і 38 цього Закону.
Виконання зобов’язань за одним випуском сертифікатів з фіксованою дохідністю можуть забезпечувати один або декілька консолідованих іпотечних боргів.
У разі, якщо при реалізації права на задоволення вимог за рахунок іпотечних активів їх загальна вартість буде меншою, ніж загальна вартість зобов’язань емітента за сертифікатами з фіксованою дохідністю, задоволення вимог власників сертифікатів у частині, що перевищує вартість іпотечних активів за цими угодами, проводиться за рахунок власного майна емітента.
Ризик дострокового виконання основних зобов’язань, реформованих у консолідований іпотечний борг, приймає на себе емітент сертифікатів з фіксованою дохідністю, про що обов’язково повідомляється в інформації про випуск сертифікатів.
Дострокове виконання емітентом зобов’язань за сертифікатами з фіксованою дохідністю може бути здійснено тільки в разі, якщо це передбачено в інформації про випуск сертифікатів.
У разі призначення або заміни управителя власники сертифікатів мають право пред’явити сертифікати для дострокового погашення.
Емітент зобов’язаний інформувати власників сертифікатів з фіксованою дохідністю про дострокове виконання зобов’язань за сертифікатами даного випуску та порядок їх погашення шляхом розсилки письмового повідомлення та публікації у друкованих засобах масової інформації у строк не пізніше 10 днів з дня прийняття емітентом рішення про дострокове погашення випуску.
Стаття 24. Особливості сертифікатів участі
Сертифікат участі є іменним цінним папером.
Сертифікати участі — це сертифікати, які відповідно до цього Закону забезпечені іпотеками та посвідчують частку його власника у платежах за іпотечними активами.
Власник сертифікатів участі має такі права:
– право на отримання частки у платежах за іпотечними активами відповідно до договору про придбання сертифікатів;
– право на задоволення вимог — у разі невиконання емітентом взятих на себе зобов’язань — з вартості іпотечних активів, які знаходяться у довірчій власності управителя.
Виконання зобов’язань за одним випуском сертифікатів участі можуть забезпечувати один або декілька консолідованих іпотечних боргів.
Виплати за сертифікатами участі здійснюються відповідно до інформації про випуск таких сертифікатів.
Платежі за сертифікатами участі мають бути меншими, ніж платежі за іпотечними активами, на суму винагороди за управління іпотечними активами відповідно до статті 32 цього Закону та обслуговування цих активів відповідно до статті 33 цього Закону.
Власник сертифікатів участі приймає на себе ризик дострокового виконання зобов’язань боржниками за договорами про іпотечний кредит, реформованими в іпотечний актив, про що обов’язково зазначається в інформації про випуск сертифікатів.
Строк обігу сертифікатів участі має відповідати строку виконання зобов’язань за договорами про іпотечний кредит, що реформовані в іпотечні активи, та строку відчуження іпотечних активів.
Строк розміщення сертифікатів участі або передбаченого умовами інформації про випуск сертифікатів траншу випуску має бути не більшим ніж 30 днів.
Періодичність виплат за сертифікатами участі встановлюється умовами їх випуску.
Платежі за сертифікатами участі їх власники отримують після розподілу відповідно до цього Закону коштів, що надійшли за іпотечними активами.
Власник сертифікатів участі у разі, якщо емітент своїми діями або бездіяльністю порушує його права і законні інтереси, вправі звернутися до органу, який здійснив реєстрацію випуску сертифікатів, з вимогою про проведення перевірки діяльності емітента.
У разі невиконання або неналежного виконання емітентом зобов’язань за сертифікатами участі власники цих сертифікатів вправі в судовому порядку вимагати призначення або заміни управителя.
У разі призначення або заміни управителя власники сертифікатів мають право пред’явити сертифікати для дострокового погашення.
Стаття 25. Призначення або заміна управителя за рішенням суду
Суд може прийняти рішення про призначення або заміну управителя за наявності таких підстав:
– дострокове погашення сертифікатів здійснюється з порушенням вимог статті 36 цього Закону;
– в разі неотримання власниками сертифікатів більш ніж двох чергових платежів за сертифікатами;
– емітент частково або повністю здійснив відчуження іпотечних активів третім особам і не здійснив відповідної заміни таких активів;
– частину платежів за іпотечними активами розпорядник платежів використав з порушенням умов інформації про випуск сертифікатів участі;
– не встановлено місцезнаходження емітента.
Суд має визначити нового управителя.
Спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у десятиденний термін після оголошення рішення суду про заміну управителя доводить це рішення до відома власників сертифікатів через публікацію у друкованих засобах масової інформації та у цій публікації пропонує власникам сертифікатів, які відповідають вимогам до управителя, встановленим цим Законом, протягом 30 днів надати пропозиції щодо виконання ними функцій управителя.
На цей термін спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг призначає тимчасового розпорядника платежів з числа працівників спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, на якого покладаються повноваження щодо нагляду та контролю за збереженням іпотечних активів та розпоряджанням платежами.
Будь-який власник сертифікатів, за умови отримання ним письмової згоди не менш як двох третин інших власників сертифікатів, має право запропонувати спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг свою кандидатуру для виконання функцій розпорядника платежів. Якщо протягом 10 днів з моменту отримання такого звернення спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг не надав відповіді, вважається, що він погодився з передачею цьому власнику сертифікатів функцій розпорядника платежів у порядку, передбаченому статтею 35 цього Закону.
Якщо пропозицій щодо виконання функцій управителя від власників сертифікатів не надійде або запропонована кандидатура не буде відповідати вимогам цього Закону, спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у строк не пізніше 40 днів з дня оприлюднення інформації про рішення суду має призначити прилюдні торги з продажу іпотечних активів. Строк проведення торгів — не раніше 50 днів і не пізніше 60 днів з дня опублікування у друкованих засобах масової інформації рішення суду про заміну управителя і відповідних пропозицій спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Порядок проведення прилюдних торгів з продажу іпотечних активів встановлює спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Закон України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати»
Розділ II. РЕФОРМУВАННЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ІПОТЕЧНИХ АКТИВІВ
Розділ III. ІПОТЕЧНІ СЕРТИФІКАТИ
Розділ IV. ПРОЦЕДУРА ЕМІСІЇ ІПОТЕЧНИХ СЕРТИФІКАТІВ
Розділ V. ДОВІРЧА ВЛАСНІСТЬ І УПРАВЛІННЯ ІПОТЕЧНИМИ АКТИВАМИ
Розділ VI. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ЗА СЕРТИФІКАТАМИ
Розділ VII. ВИМОГИ ДО ЕМІТЕНТІВ ІПОТЕЧНИХ СЕРТИФІКАТІВ
Розділ VIII. ДЕРЖАВНИЙ НАГЛЯД І РЕГУЛЮВАННЯ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ ТА ЕМІСІЇ ІПОТЕЧНИХ СЕРТИФІКАТІВ