Квартирне питання по-вінницьки

Опубліковано: 29 Лип. 2008

Квартирне питання по-вінницькиБоротьба держави з інфляцією може залишити багатьох вінничан можливості придбати власне житло. Із середини квітня ринок нерухомості Вінниччини фактично завмер. Ріелтери практично не укладають угод. Офіційно оператори ринку говорять, що зараз кількість продажів скоротилася у 2-3 рази в порівнянні з початком весни. У неофіційних же бесідах представники агентств нерухомості визнають, що їх співробітники сидять без роботи.

Не залишились в стороні від ріелтерів і будівельники. І якщо на ринку будівництва житла перші ознаки спаду намітились ще у 4 кварталі 2007 року, то цього року вони набрали стійкої тенденції. За свідченнями провідних гравців будівельного ринку, оптимістичний прогноз на 2008 рік дає зниження темпів будівництва на 25-30%.

Причиною колапсу на ринку нерухомості його учасники називають проблеми з іпотечним кредитуванням, адже з недавнього часу більшість банків або майже не видають іпотечні кредити, або видають їх під 20 та більше відсотків у гривнях, та 16-18% у валюті. Річ у тім, що наш регіон не відноситься до середнячків за доходами громадян, а вартість житла на первинному ринку з початку року перетнула показник у 5 тис. гривень за 1 кв. м, а на вторинному — добігла до 6,5-7 тис. гривень/кв. м. Тому більшість операцій із купівлі-продажу житла здійснювались із залученням кредитних коштів. І якщо на початок року цей показник коливався в межах 62-68%, то зараз, за різними оцінками, від 15 до 25%.

ВВЕДЕННЯ НБУ ЖОРСТКОГО ОБМЕЖЕННЯ НА КРЕДИТУВАННЯ БАНКАМИ МОЖЕ ДАТИ ЗВОРОТНЮ РЕАКЦІЮ… ЩЕ БІЛЬШІ ТЕМПИ ІНФЛЯЦІЇ

“Велика війна” держави проти інфляції, і, як кажуть чиновники, за гаманці незаможних українців, як і завжди у таких випадках, “боком” вилазить пересічним громадянам. Адже інфляція не тільки не зупинилася, але й має тенденцію до стрімкого зростання восени цього року, досягнувши показника у понад 20% у річному вимірі. І якщо Уряд бореться із цим загальносвітовим явищем переважно гучними заявами та звинуваченнями когось у потаканні інфляції, то Національний банк вирішив трохи звільнити наші гаманці від надлишкової грошової маси, яка, на його думку, тисне на споживчий ринок, “закрутивши гайки” активній кредитній політиці вітчизняних банків, намагаючись у будь-який спосіб скоротити споживче кредитування. Але такі дії призвели не до значного зниження обсягів споживчих кредитів, адже для більшості банків такі кредити є найвигіднішим видом кредитування, а до колапсу на ринку дострокового, інвестиційного та іпотечного кредитування.

ІПОТЕЧНА КРИЗА НА РИНКУ НЕРУХОМОСТІ НЕ ПРИЗВЕДЕ ДО ЗДЕШЕВЛЕННЯ ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА ЖИТЛА

Нині ринок нерухомості майже повністю завмер і функціонує тільки за рахунок тих операцій, які стосуються переїзду або розселення сімей, при цьому такий розвиток подій поки що не призвів до падіння цін. Будівельники прогнозують, що за таких умов вартість житла на первинному ринку не тільки не зменшиться, а може зрости, Адже цей бізнес на відміну від столичного не є надприбутковим, середній показник рентабельності більшості будівельних організацій Вінниччини коливається в межах 15-20%. А подорожчання енергоносіїв, будівельних матеріалів та зростання рівня заробітних плат може призвести до того, що вартість новозбудованого житла на кінець року сягне позначки 5,6-5,8 тис. гривень/кв. м. Тому за рік з цього ринку можуть піти до 20% невеликих будівельних організацій, які або переключаться на будівництво комерційної нерухомості, де поки що попит переважає пропозицію, або взагалі закритися, або приєднатися до більш потужних колег.

РЕКЛАМА

СЕРЕД РІЕЛТЕРІВ ОЧІКУЄТЬСЯ ЗНАЧНЕ СКОРОЧЕННЯ КАДРІВ

На вторинному ринку, де переважно оперують більшість агентств нерухомості, прогнозований розвиток подій дещо інший. По-перше, за рахунок того, що більшість пропозицій на цьому ринку складають так звані “хрущовки” із невеликою площею квартир, вартість житла на якому в останні 3 роки росла по 20-30% щорічно і зараз ситуація на ньому, на думку фахівців, є дещо перегрітою, адже вартість 1 кв. метра тут на 30-40% вища за первинний ринок. Це дає привід очікувати, що восени вторинний ринок не витримає напруги й ціни впадуть на 15-20%. Окрім того, скоріше за все, ситуація на цьому ринку призведе до значного зниження попиту на “хрущовки” із переорієнтацією потенційних покупців або на придбання житла на первинному ринку, або на купівлю замість квартири земельних ділянок.

По-друге, стійке зростання цін на ньому, яке спостерігалося останні 3-5 років, призвели до появи на ньому великої кількості посередників. Тільки у Вінниці кількість агентств нерухомості на початок весни перевищувала 100 установ. Але після того, як продаж квартир майже зупинився, більшість з них залишилась у повному розумінні на “хлібі й воді”, а до кінця року з них залишиться “живими” не більше 20-30.

ВІННИЧАНИ ПЕРЕКЛЮЧАЮТЬСЯ НА ЗАМІСЬКУ НЕРУХОМІСТЬ ТА ПРИДБАННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК

Єдиною сферою, яка майже не постраждала від іпотечної кризи, є індивідуальне житлове будівництво. Справа у тім, що кредитування будівництва житла не встигло набрати у нашому регіону великої популярності й переважно ведеться за рахунок коштів самих забудовників. По-друге, постійне зростання вартості будівельних матеріалів змушує велику частину тих, хто будує собі житло, не розтягувати його у часі, а робити це швидше, адже затягування призводить до подорожчання такого житла.

Крім того, частина вінничан, які раніше планували придбати собі квартиру у Вінниці за рахунок іпотечного кредитування, вирішили переорієнтуватися на придбання житла у приміських селах. Це призвело до того, що зараз у найближчих до Вінниці селах вартість будинків зросла за останні півроку на 30% і у деяких випадках зрівнялась із вартістю приватних будинків у межах міста.

Автор – Олександр ЮРСЬКИЙ
Джерело – http://www.misto.vn.ua